КЗ Горянівська середня загальноосвітня школа

 





Архів новин

Всеукраїнський референдум

1 грудня 1991року відбулася знаменита дата в історії України – Всеукраїнський референдум,на якому більше 90 відсотків громадян підтвердило Акт проголошення незалежності України, а також було обрано першого Президента Л.М. Кравчука. Минуло 20 років. За цей час відбулося багато різних подій в політичній , економічній культурній сфері, зявилися нові імена, герої. До цієї дати в школі пройшли уроки громадянського виховання, на яких було наголошено на патріотичні почуття молоді, дискусія «Що означає бути патріотом Батьківщини», де діти висловили свої погляди на проблеми сучасності.


 

Шкільна спартакіада

                Спартакіада – це завжди весело, цікаво, а головне – корисно для здоров’я. Ось і у нашому КЗ Горянівська СЗШ пройшла шкільна спартакіада з легкої атлетики, присвячена Олімпійським іграм, яку організував та провів вчитель фізичної культури Легеза І.С.
                Майже всі учні школи з 5 по 11 класи прийняли у ній участь. Діти бігали на різні дистанції: хлопці бігли 1000 м, дівчата – 800 м, також 400 м та 60 м. Змагання проходили надзичайно захоплююче. Діти з нетерпінням чекали своєї черги до забігу, а вболівальники викрикували різні «кричалки» на підтримку спортсменів. По закінченню забігів незалежні судді підрахували результати. Після чого адміністрація школи разом з педагогічним колективом та учнями на урочистій лінійці дізналися хто все ж таки став переможцем, та посів І, ІІ та ІІІ місця.
                Змагання з легкої атлетики закінчились на пнриємній нотці. Учні КЗ Горянівська СЗШ були надзвичайно задоволені. Та навчальний рік тільки розпочався і попереду нас чекає ще не одна така спартакіада. То ж будемо чекати з нетерпінням.       
 
Ібадуллаєва С.М.

 
36 років працює в Горянівській школі вчитель

початкових класів Соболева Л.І.

Її кредо: «Я прагну досягти житті простого дива. Хай будуть терни на путі, хай буде злива невдач, поразок і падінь…
Але, на щастя, серед прийдешніх поколінь
Це в нашій власті – плекати віру і тепло
І вчить людину
Я прагну сіяти добро
Й талант творити
На своїх уроках Лідія Іванівна використовує сучасні технології , вчить дітей любити природу рідного краю, розвиває креативне мислення, спостережливість, творчі здібності.
Недавно провела відкритий урок «Барви осені»
Мета. Вчити дітей бачити красу рідного краю, вміти милуватися нею. Виховувати інтерес                     до природи, до книги. Розвивати спостережливість, творчі здібності учнів.
Обладнання: ілюстрації, малюнки про осінь, кошик з дарами осені, композиції з листя, калини, осінніх квітів. Збірки творів «Позакласне читання» (4 клас), «Добридень, школярику» (1-4 класи), «Хрестоматія з позакласного читання», «Засохла криниця».
 
Хід уроку:
 
І. Організація класу.
 
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
1.    Прочитати на осінньому листку. (Осінь)
             О С І Н Ь
2. Вступне слово.
        - Цій золотій порі присвячений наш урок. Осінь хазяйнує скрізь, куди не глянь.           Прибрала золотом сади, парки, ліси, струшує додолу жовте листя.
3. Поетична хвилина. (Вірш Марії Познанської «Осінь» читає напам’ять Щогла Валентина )
Осінь наша, осінь –
Золота господиня,
Неба ясна просінь,
Пісня журавлина.
Бабиного літа
Довгі білі коси…
І дорослі, й діти
Люблять тебе, осінь.
 
ІІІ. Робота з ви ставкою книг.
-          Які книги ви бачите?
-          Про що говорять їхні заголовки?
-          На яку тему ви підібрали твори?
 
 ІV. Обговорення прочитаних творів.
-          Які з прочитаних творів описують ранню осінь? («Осінь» І. Соколова-Микитова)
-          Що відбувається на узліссях? Прочитати як описано мохові болота і лісові галявини?
-          Прочитати, що сказано про повітря, небо, лісовий струмок?
-          Які птахи вже полетіли у вирій?
-          Які птахи збираються відлетіти?
-          Які птахи залишаються зимувати?
-          Пояснити назву оповідання Ю. Старостенка «Осінній господар»
-          Що зробив за ніч жовтень?
-          В яких творах розповідається про третій місяць осені? (О. Ющенко «Золотий листопад»)
-          Які барви любить осінь? Прочитайте.
 
 V. Читання та обговорення творів.
      1. «Осінь гра». М. Сингаївський.
         а) Учень читає в голос.
         б) Читання мовчки.
       в) Читання в голос парами.
       г) Вибіркове читання
            - Знайти і прочитати слова про клопоти білки восени.
            - Що сказано про зміну шубки?
            - Як можна сказати по-іншому: білка…?
    2. «Верба – мов дівчина золотокоса», В. Сухомлинський
       а) Самостійна робота учнів.
            - Прочитати твір мовчки.
            - Пояснити, чому автор дібрав такий заголовок.
            - Поділити текст на частини, які б відповідали плану.
План:
1.        Верба і пташка в літку.
2.        Прийшла осінь
3.        Дорожчого за Батьківщину немає нічого
4.        Зітхання верби
Прочитати уривки які відповідають пунктам плану.
 
 VІ. Складання усної розповіді.
-          До яких робіт залучала осінь людей в саду, полі, на горі?
Скласти коротку розповідь
 
 VІІ. Розучування лічилки:
                                 На городі бараболя,
                                 Кабачки, буряки,
                                 Редька, морква, огірки.
                                 Пастернак, повний смак.
                                 А ми кошика візьмемо
                                 Та повненький наберемо.
                                 Хто піде, той візьме.
                Яких плодів немає в лічилці, а є в кошику і навпаки?
 VІІІ. Творча робота над прислів’ями, приказками.
          Об’єднайте частини прислів’я.
                 Серпень страву готує, а                                          в саді.
                 Вересень -                                                                заячий хвіст.  
                 Вересневий час -                                                     та виганяє птахів з гаю.
                 Жовтень ходить по краю                                        сім погід у нас.
                 Листопадовий день, як                                            рум’янець року.
                 В листопаді голо                                                      спитає, чи вдягнений, чи взутий.
                 Листопад – не лютий, проте                                  вересень до столу подає.
 
 Підсумок.
1. Робота з дитячими малюнками.
   - До яких творів ви використали б малюнки з нашої виставки? Чому?
2. Розгадування запису, який зашифрував їжачок – лісовичок. Записати їх на дошці.
       (У природи так багато гарного!)
3. Літературна гра. Доповни вірш словами.
                                      Ходить….(осінь) по косах,
                                      В золоте фарбує ….(ліс)
І горять шовкові ….(коси)
У зажурених ….(беріз)
Пада, в’яне….(лист) багряний
Золотиться сіножать.
4. Конкурс віршів про осінь.
                               
Домашне завдання
   Підібрати твори про наш рідний край.
 
Лідія Іванівна вчить школярів берегти природу, рідний край. Дає можливість відчути приналежність до української нації, виховує любов до нашої Батьківщини, її символів, гордість за наших прекрасних, працьовитих людей.


 
Нема без кореня рослини, а нас людей - без Батьківщини
 
Україна – моя рідна держава, прославлена талановитими, добрими людьми.
                24 серпня наша молода країна святкувала 20 – річний ювілей незалежності і волі. Цій знаменній даті, був присвячений І урок в усіх школах України.
Вчителі початкових класів Комунального закладу Горянівська середня загальноосвітня школа творчо підійшли до підготовки уроку – свята, використовуючи різноманітні форми і методи.
Вчитель Шатило В.В. провела урок – телепередачу « Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини», де діти з « Новин» дізналися про історію нашої країни.
                Працювала на уроці « Студія юних дикторів». За допомогою інтерактивної вправи « Мозковий штурм» було розкрито значення слова
« Батьківщина». Була проведена творча сторінка – « Проба пера». Діти уявляли себе поетами, складаючи вірші, за допомогою запропонованих вчителем слів – рим.
                … - Батьківщина
                … - Поле
                … - Україна
                … - Земля
( Ось в уяві моя Батьківщина,
Щедрі золотом грають поля,
Наймиліша моя Україна,
Найродючіша в неї земля).
                Наступна сторінка – заочна подорож по селу Горянівське ( розповідь про культурні, освітні заклади, славну історію села, його працю витих людей).
                З великим творчим натхненням виконала пісню про Україну Мігас Катерина. На заключному етапі уроку була виконана вправа « Рефлексія. Діти підходили до дошки і до карти України прикріплювали з картону вирізані серця та долоні своїх рук. Щоб наша Батьківщина була захищена любовю, теплом наших сердець, долонь.
                На згадку про проведений урок вчителька хлопчикам подарувала ромашки – символ доброти і ніжності, а дівчаткам маки – символ краси і дівочої вроди.


 

Забезпечення наступності навчального процесу початкової і середньої ланки/ 5 від адаптації до успіху/.

 
   У Державному стандарті базвої та повнї загальої середньо освіти зазначено, ідбір змісту предметв 11-річної школи грунтуєтся на принципі поступнсті між початковю та оснвною, основною та сташою школами. Забезпечення такої поступності та здійснення заходів, спрямоаних на адаптацію дітей до основної школи, є важливою передумовю успішного навчання школярів у 5-му класі.
   У КЗ Горянівська СЗШ створені умови для реалізації в навчальному процеі початкової та основної школи єдиної, динамічної, перспективної системи нвчння .з преодом до 5-го класу всі учні виразно відчули новизн та своєрідність тих понять, які вонитеер опановуватимуть, їх відмінність від досвіду початкової школи.
   Щоб знайти оптимальні форми та методи взаємодії, учителі, які працюють у 5-х класах, познайомилися з навчальними програмами для почткової школи, методикою роботи з дітьми Тополь Т.М., в минулому класного керівника 5 класу. Крім того, щоб не перевантажувати п’ятикласників, нукові терміни і поняття вчителі вводять поступово, учать дітей вокремлюваи їх, характеризувати, викоистовувати в ріних стуацях під чс уроків. Також вчителі предметники створюють ситуації, у яких учні п’ятого класу навчаються вираховувати різні точки зору. Класний керівник шуліпа В. М., для успішної адаптації випускників початкової школи до навчання у п’ятому класі, зосередилась на формувані у них успіше роботи усвідомлений вибір. Це є дуже важливим етапом,адже необхідно навчати дитину вибирати додаткові предмети, форми поакласного навчання, в майбутньому це пирзведе до осмисленого вибору профільного навчання у стааршій школі та вибору професії.
   Класним керівником приділяється максимальну уваги щодо формування правил його функціонування. Для досягення мети використовуються різні форми позакласної роботи: бесіди, ігри, психологічні тренінги, також залучаються батьки.
   Урок де учням дається можливість працювати у власному темпі й здобувати знання у відповідності до рівня навченості, залишається основною, але не єдиною формою організації навчального процесу у 5-му класі. Тому вчителі-предметники застосовують й інші форми оранізації навчання. Наприклад, вчитель ангійської мови Самохотня О.В., вчитель світової літератури Москаленко С.В., вчитель математики кордіна Л.В. на своїх уроках широко використовують дидактичні та рольові ігри. На уроках основ здоров’я інформатики, природознавства, праці, вчителі Хуторна Т.С., Дьоміна Я.В., Уряшник Н.В., Легеза І.С., багато уваги приділяють практичним роботам. Кісільова Н.М. на уроках історії та етики широко застосовує форму дискусії. Всі ці форми організації навчання допомагають п’ятикласникам адаптуватися до навчання в основній школі. Такі учні як Олєщук А., Таряник С., Мінчун А. мають високий рівень навчальних досягнень, Закатей Г., Федько Д., Тиса А., Жуков І.-достатній рівень, Харченко В., Сидоренко В., Хахалина Н., Ткаченко Н., Самохатній М.-мають середній рівень навчання. Ці показники відповідають минулорічним показникам навчання.
   Ннавчання у школі має бути для школяра джерелом позтвних емоцій, що допомое знайти своє місце серед однолітків, підтримає впевненість у собі, у своїх силах. Важливо, щоб ці позитивні емоції пов’язувались з процесом навчання. Саме цьому і сприяє весь педагогічний колектив КЗ Горянівської СЗШ. 

 


ЛІТНІЙ ВІДПОЧИНОК В «МРІЇ»


Літо відкриває великі можливості для прилучення дітей, підлітків, юнацтва до священних сторінок історії України, традицій, звичаїв, обрядів, культури українського народу. Походи, екскурсії допомагають розширити уявлення вихованців про Батьківщину, її минуле і сьогодення. Як відомо, однією з основних форм організованого відпочинку дітей та підлітків є літні пришкільні табори, які функціонують у літній період під час канікул.
З 1 червня 2011 року, з початком літніх канікул, розпочалася робота пришкільного табору денного перебування дітей «Мрія» у КЗ Горянівська СЗШ для учнів 1-8 та 10 класів. Учні 5-8 та 10 класів у таборі проходили ще і виробничу практику. У пришкільному таборі проходили оздоровлення діти-сироти, діти-інваліди та постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС, а також діти з багатодітних, малозабезпечених сімей та з груп ризику.
Для дітей, які відвідували пришкільний табір, в шкільній їдальні було організовано харчування.
З метою організації повноцінного відпочинку дітей у літній період 2011 року в Горянівській школі було розроблено заходи щодо організації оздоровлення та відпочинку дітей. Канікули – це відпочинок для втомлених за весь навчальний рік наших дітей і саме пришкільний табір відпочинку дає невичерпані можливості для розвитку творчого потенціалу, задоволення їх особистих інтересів у процесі ігор, розваг та вільному виборі занять до душі.
На протязі зміни план роботи табору був складений таким чином, щоб кожного дня проходив конкурс або цікава творча справа. Назва табору Горянівської школи «Мрія» була обрана невипадково, бо саме слово «мрія» закликає дітей мріяти, фантазувати та втілювати свої мрії у дійсність. Виховна робота в таборі забезпечувала дотримання ними порядку дня, чистоти у загінних кімнатах, виконання санітарно-гігієнічних норм і правил. Особлива увага приділялася організації виховної роботи із збереження та зміцнення здоров’я дітей. В пришкільному таборі вміло обуло організовано роботу загонів: «Дружба», «Чебурашка», «Дивосвіт», «Антошка», «Бджілка», «Здоров’я».
Кожен загін мав свій девіз, обраний вихованцями. Девіз промовлявся на лінійках, зборах учнів. Також у кожного загону були стрічки певного кольору , які носили учні та вихователі загону, що придавало більшої урочистості всім заходам. Діти мали також свої загонові пісні, які були своєрідною візиткою колективу. Кожного ранку проходила у таборі ранкова лінійка, яка організовувала дітей на виконання путівки дня. На лінійці оголошувалось завдання та план роботи на день, заходи, які проходитимуться протягом дня.
План роботи пришкільного табору було складено таким чином, що кожен день відповідав певному напрямку виховної роботи.
Цікавими були проведені заходи, спрямовані на розвиток моральних якостей учнів: операції «Збережемо нашу планету чистою», «Зелена п’ятка», конкурси для дітей, які викликали багато позитивних емоцій та на довго їм запам’ятаються: «Найсмішніший сміх», «Цирк на дроті», «Фантик», нтелектуальна гра «Найрозумніший», ігрова програма «Україна має таланти»,в яких приймали участь всі діти оздоровчого табору. В цікавій, веселій, дружній атмосфері проходив конкурс «Модниця літа-2011». Загони змагалися в умінні виготовляти наряди з різного матеріалу. Цікавими були моделі з сміттєпакетів, пластикових пляшок, газет, одноразових тарілок. Деякі заходи , що проводились в таборі вже, стали для школи традиційними: «День захисту дітей», «Свято відкриття табірної зміни», «Свято закриття зміни».
 Всі заходи, змагання, конкурси відзначались певними місцями, а учні та їхні загони нагороджувались грамотами, солодкими призами.
Кожен новий день, проведений дитиною в таборі приносив безліч нових вражень, нових відкриттів та нових переживань.
Крім того, виховним процесом, що проходив у таборі, переймалася і директор школи, Ніна Іванівна Боярчук, яку ми бачили щодня серед дітей, але не в якості суворого керівника, а в якості співучасника. Така насичена програма для дітей готується щороку всіма членами педагогічного колективу, які вкладають всю душу і намагаються створити атмосферу дружби та довіри серед дітей. Впродовж кожного дня було видно, що діти йдуть додому в піднесеному стані. За словами дітей, вони чекають на початок кожного дня з великим задоволенням і цікавістю того, що ж нового приготують керівники табору.
По закінченні табірної зміни неозброєним оком було видно, що багато дітей здружилися, навчилися доцільно проводити час відпочинку, спостерігати і досліджувати природу рідного краю, дбайливо ставитися до свого життя і здоров’я, вміли самостійно організовувати свій час.
 Виховання підростаючого покоління є безперервним педагогічним процесом, який розвивається і продовжується в літньому таборі відпочинку. Його діяльність спрямована на організацію дозвілля і відпочинку, зміцнення здоров'я, задоволення інтересів і духовних запитів дітей, підлітків і юнацтва.
Зміст, форми і методи його роботи визначаються статутом і будуються на принципах самоврядування та демократії, культурно - історичних традицій, пріоритетності загальнолюдських надбань і цінностей. Організація виховного процесу в літньому таборі відпочинку здійснюється з урахуванням специфіки життя і діяльності тимчасового дитячого колективу в період літніх канікул. Одночасно влітку продовжується розпочата в школі робота з формування інтересів та уподобань дітей та підлітків.
Безперечно, канікули – це відпочинок, але відпочиває кожен на свій лад. Важливо навчитися правильно відпочивати і навчити цьому наших дітей.
Правильно організований відпочинок – це гарний настрій, здоров’я, нові друзі. Це розкриття свого творчого потенціалу і заряд бадьорості на тривалий час.

Педагог-організатор Уряшник Н.В.

 

 
День Перемоги в селищі Горянівському

 
Весна – це пора, коли все прокидається, оживає. Прихід весни асоціюється у нас з першими пролісками, з курликанням журавлів, які повертаються з теплих країв, з великим святом Паски. А весняний місяць травень – це, в першу чергу, травневі свята: 1 травня та День Перемоги.
В цьому році, як і завжди, на території комунального закладу Горянівської загальноосвітньої середньої школи проходив святковий мітинг з приводу 66 річниці від Дня Перемоги над фашистськими загарбниками. Всі учні школи та педагогічний колектив прийшли вшанувати пам’ять про тих, хто визволяв нашу землю в ті страшні роки.
В руках у кожного учня майоріли квіти, які вони урочисто поклали до пам’ятника загиблим воїнам в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.
Окрім учнів комунального закладу Горянівської середньої загальноосвітньої школи, педагогічного колективу та мешканців селища Горянівського на мітинг завітали почесні гості: голова Кіровської селищної ради Вілько Вадим Леонідович, секретар Кіровської селищної ради Молянова Тамара Миколаївна, депутат Дніпропетровської районної ради Джур Віра Борисівна, депутат Дніпропетровської районної ради Соломоненко Олег Юрійович. Найпочеснішим гостем мітингу був єдиний учасник бойових дій Сергійчук Іван Никонорович. Нажаль в селищі Горянівському залишився лише один ветеран.
На мітингу традиційно звучав гімн України, пам’ять про загиблих воїнів в роки Великої Вітчизняної війни було вшановано хвилиною мовчання. Після урочистого мітингу учні школи та ансамбль «Джерело» порадували мешканців селища Горянівського святковим концертом, який приніс неабияке задоволення усім присутнім.

 Ібадуллаєва С. М.,
вчитель української мови та літератури

 
 

 

Вітаємо ветеранів


Колектив КЗ Горянівська СЗШ щиро вітає Сергійчука Івана Никоноровича, Харченко Олександру Федорівну, Тихоненко Єфросинію Карпівну з 66-річницею від Дня перемоги над фашистскими загарбниками! Низький уклін Вам і побажання здоров’я, миру і злагоди.
 

 

Педагог педагогів за покликанням

 
 Давно відомо, що вчителем може стати не кожний. Тому справжніх, за покликанням, вчителів від інших відрізняє особливий вогонь в очах, добра усмішка, співчуття до кожної дитини, учня. Саме такими чеснотами наділена чудова жінка, високопрофесійна вчителька, заступник директора з навчально-виховної роботи Уряшник Наталія Володимирівна.
В комунальному закладі Горянівська середня загальноосвітня школа працює вона вже 10 років. За вдачею вимоглива і справедлива, тактовна і добра, врівноважена і порядна в найдрібнішому. Одним поглядом застереже від поганого вчинку, усмішкою підтримає і окрилить.
Для дітей Наталія Володимирівна стала не лише вчителем, а й другом, порадником, другою мамою. Такою, яку не забувають і після закінчення школи.
Сама вона на відмінно закінчила Горянівську середня школу, і зараз працює на педагогічній ниві разом з людьми, які раніше були її вчителями, а зараз колеги.
Після закінчення школи Наталія Володимирівна отримала першу вищу освіту, закінчивши Полтавський кооперативний інститут. Але рука долі привела її знову до школи, тепер вже в якості вчителя. Довелося Наталі Володимирівні здобувати другу вищу освіту за спеціальністю вчитель географії.
В житті випадковостей мало, тому не дивно, що Наталія Володимирівна почала працювати у школі. Адже її дідусь, Сердюк Гаврило Гордійович, та бабуся, Піткіна Ольга Володимирівна, також були педагогами. Працювали вони в 50-60-их р.р. у тоді ще Ворошилівській восьмирічній школі. Ольга Володимирівна була вчителем початкових класів, а Гаврило Гордійович викладав історію та навіть деякий час був директором школи. Пізніше займав посаду голови Кіровської селищної ради, але повернувся до педагогічної діяльності і викладав уже у вечірній школі. Все своє життя присвятили вони школі та дітям.
Мама Наталії Володимирівни, Лідія Федорівна, також деякий час працювала у школі, але не вчителем, а кухарем у їдальні. Смачними сніданками та обідами додавала дітям сил для навчання.
Можемо сміливо сказати, що Наталія Володимирівна гідно продовжила династію педагогів. Адже за 10 років плідної праці має дипломи та грамоти.
Хочеться побажати багато років щастя, творчої наснаги, любові та поваги учнів. Тому що саме такі вчителі, як Наталія Володимирівна – працьовиті, відповідальні, доброзичливі й енергійні, які закладають у дитячі душі та серця зернину добра – становлять основу освітянської галузі.
Вчитель української мови
та літератури Шуліпа В.М.
 

"Гринвіч" Золотий сертифікат учасника

 
Всеукраїнський конкурс з англійської мови «ГРИНВІЧ» серед учнів 4-5 класів відбувся 2 грудня 2010 року. Учень 4 класу нашої школи Тирса Антон отримав Золотий сертифікат учасника.""
Конкурсні завдання були цікаві, веселі і доступні дітям з різним рівнем підготовки. Вони містили запитання з багатьох напрямків знань: мови, країнознавства, географії, літератури та відображали різнобічну інформацію про англомовні країни.
Цілями і завданнями конкурсу є : розвиток інтересу до англійської мови та культури англомовних країн; учням надано можливість змагатися в масштабі, що виходить за рамки регіону.
 

Всі на суботники!


Цілий тиждень (з 21 по 25 березня), попри канікули, на подвір’ї КЗ Горянівська СЗШ дуже людно і жваво. Кипить робота. Це педагогічний колектив школи готується до повернення учнів до школи. Вчителі вийшли на суботники.
Хто підмітає, хто вигрібає листя, що нападало ще з осені, а хто виносить сміття. Ніхто не спочиває. Навіть адміністрація відклала свої справи. Адже колектив цієї школи надзвичайно працьовитий та дружній. Його основні риси – це дружба, любов один до одного, взаєморозуміння, взаємоповага, довіра, згуртованість, внутрішня дисципліна тощо. А це і є основні риси справжнього колективу. Хоч вчителів і небагато (всього 16 чоловік), але територію школи було прибрано до ладу. Вчителі КЗ Горянівська СЗШ надзвичайно активні люди. Адже вони не лише займаються прибиранням пришкільної території, а й території села Горянівське взагалі.
На чолі з директором школи Боярчук Н.І. педагоги організовують прибирання на узбіччях доріг, що пролягають по селу, на пустирі, який знаходиться неподалік від школи, біля лісу, та на всіх інших ділянках, що потребують прибирання. Під час таких заходів всі жителі села залюбки виходять на допомогу.Адже чисте село – це «чисте обличчя» та «чисті думки» його мешканців.

Ібадуллаєва С. М.,
вчитель української мови та літератури